3 cechy dobrego Systemu Oznakowań

3 cechy dobrego Systemu Oznakowań

Pisałam już o tym czym jest wayfinding i jakimi zasadami kierować się przy jego projektowaniu. Tym razem powiemy sobie coś więcej o oznakowaniach. Znaki pozwalają nam odkryć, w jakim miejscu się znajdujemy, pokazują drogę do celu oraz informują nas, że znaleźliśmy się w wybranym miejscu. W decyzyjnych momentach pomagają dokonać prawidłowego wyboru; upewniają nas, że przemieszczamy się zgodnie z planem. Aby system oznakowań był przyjazny dla użytkownika, istnieją pewne cechy, które znaki powinny spełniać.

Widoczność

W projektowaniu oznakowania należy zwrócić szczególną uwagę na kontrast tworzący jego widoczność. Sytuacja, w której oznakowanie jest niewidoczne lub zlewające się z tłem może spowodować, że odbiorca go nie zauważy. W tym wypadku warto również zwrócić uwagę na pole widzenia przeciętnego człowieka oraz czy znak jest widoczny z każdej pozycji w najbliższym otoczeniu (może np. być umiejscowiony za innym elementem tak, że nie będzie widoczny z peronu).

Oprócz kontrastu samego znaku na tle otoczenia, ważny jest też kontrast wewnątrz zbioru oznaczeń. Jeśli występuje kilka informacji nierównorzędnych hierarchicznie, powinno się je urozmaicić stosując np. różne stopnie pisma. Co do zastosowania kolorów, ważne jest aby i w tym przypadku kontrast między nimi był znaczący. Czasem estetyczne aspiracje projektanta przewyższają praktyczne zastosowanie systemu oznakowań. Najbardziej czytelne zestawienia kolorów to z pewnością połączenie bieli z czernią (barwy achromatyczne), ale także połączenie czerni z kolorem żółtym (barwa achromatyczna z barwą chromatyczną), bieli z czerwienią.

 

praca_finalowa-21
Oznakowanie na lotniskach jest umieszczone wysoko, tak aby każdy mógł je bez problemu zobaczyć. Źródła: 12, 3

Spójność

Nie mniej ważnym elementem stanowiącym o komforcie w użytkowaniu jest spójność projektu. Odbiorca powinien zauważyć, że wszystkie elementy są zaprojektowane w ramach jednego systemu. Można to osiągnąć, stosując między innymi powtórzenia. Wprowadzają one porządek do projektów, nie tylko tych z zakresu projektowania dla przestrzeni i oznakowań. Tak samo jak np. gazeta powinna posiadać powtórzenie elementów (żywa pagina, kolorystyka, krój pisma), tak system oznakowań musi zawierać powtórzenia np. kolorystykę odpowiedniej lokalizacji, piktogramy, strzałki czy jednakową typografię.

Powtarzać należy nie tylko same elementy, ale też ich układy. Gdy na przykład tablice informacyjne zakładają posługiwanie się kilkoma elementami w obrębie jednej informacji (np. znak prowadzący do toalet jako piktogram + napis “Toalety” + napis “Toilettes”) nie należy bez powodu ingerować w ten układ (np. usuwając piktogram lub rezygnując nagle z typografii). Zmienione informacje mogą wprowadzać niepotrzebny dyskomfort i dezorientację.

praca_finalowa-22
Źródło
01
Źródło

Szybki przekaz

Wartość informacyjna znaku powinna być czytana w bardzo szybki sposób. W miejscach, gdzie czas interpretowania oznaczeń odgrywa znaczącą rolę, jest to szczególnie istotne. Wszystkie elementy oznakowania powinny być nastawione na praktyczne zastosowanie, czyli jak największą czytelność.

Szczególną uwagę należy zwrócić na użytkowników miejsc publicznych związanych z transportem. Oprócz ludzi jeżdżących codziennie danymi środkami transportu, część użytkowników jest w danej lokalizacji po raz pierwszy i nie wie jeszcze jak poruszać się sprawnie po dworcu czy lotnisku. W takich miejscach kluczowe jest, aby użytkownik poczuł się pewnie i aby od początku swojej podróży wiedział gdzie zmierzać. Warto także wziąć pod uwagę, że część z tych osób to obcokrajowcy, nieposługujący się językiem lokalnym. W tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę czytelne piktogramy lub angielskie tłumaczenia konkretnych miejsc.

 


 

Źródła:

4 myśli w temacie “3 cechy dobrego Systemu Oznakowań

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s