Jak przygotować CV grafika? 7 porad dotyczących treści.

Jak przygotować CV grafika? 7 porad dotyczących treści.

Często na grupach graficznych pojawiają się prośby o rady dotyczące CV poszczególnych osób. Postanowiłam zrobić małe podsumowanie rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy tworzeniu swojego CV. Wpis zostanie podzielony na dwie części: treść i projekt. Często widzę, że graficy mają problem z przygotowaniem informacji na swój temat, dlatego małe przypomnienie podstaw na pewno pomoże w późniejszym projekcie.

 

1. Podziel CV na odrębne sekcje

Podstawowe sekcje, które powinny znaleźć się w CV grafika:

 • dane osobowe i kontaktowe
 • doświadczenie
 • umiejętności i programy
 • ew. wykształcenie / kursy
 • ew. osiągnięcia
 • ew. opis własnej osoby

Zadbaj o to, aby każda sekcja miała swoje miejsce, popracuj nad odpowiednią kolejnością – ja podałam taką, na którą osobiście zwracam uwagę, przeglądając CV, ale ułożenie zależy od Twoich mocnych stron. Kolejność powinieneś dostosować do swojego życiorysu – jeśli na chwilę obecną Twoim atutem nie jest doświadczenie zawodowe, możesz na pierwszym miejscu umieścić inne informacje, które zachęcą potencjalnego pracodawcę.

 

2. Postaraj się o szczegóły swojego doświadczenia

Jeśli to możliwe, krótko opisz każde swoje stanowisko, przede wszystkim za co byłeś odpowiedzialny w pracy, a ewentualnie: jakie projekty tworzyłeś, dla jakich firm pracowałeś lub czy jesteś z czegoś bardzo dumny. Ważne jest jednak, aby te informacje były jak najbardziej zwięzłe.

05.2016 – 07.2016

Praca 1

Stanowisko: Projektant graficzny

Zakres obowiązków: projektowanie materiałów reklamowych i logotypów; przygotowanie do druku; rozmowa z klientem.

3. Selekcjonuj informacje

Pisz tylko takie dane, które mogą zainteresować rekrutera. Dotyczy to szczególnie doświadczenia, ale zdarza się też w wykształceniu lub umiejętnościach. Jeśli jakaś informacja nie rzutuje na to, jakim jesteś dziś projektantem, możesz ją usunąć. Nie musisz wypisywać liceum (jeśli profil nie był związany z zawodem), wszystkich przebytych kursów lub praktyk w firmie niezwiązanej z branżą.

Mniejsza ilość danych jest dużo łatwiejsza w późniejszej organizacji dokumentu i czytelnym przedstawieniu informacji. Zwięzłe i wyselekcjonowane informacje sprawią, że rekruter zapamięta więcej istotnych danych o Twojej osobie.

 

4. Zachowaj chronologię, pamiętaj o datach

Informacje wymieniamy zawsze od najnowszej do najstarszej. Nasza obecna sytuacja zawodowa jest ważniejsza, niż doświadczenia sprzed lat. Trzymanie się jednego schematu ułatwia także rekruterom szybkie przeglądanie CV pod kątem tego, jaka jest najświeższa praca lub uczelnia rekrutowanego. Nie dodawajmy im pracy.

Równie ważne są daty umieszczone przy doświadczeniu i wykształceniu. Przy ich wypisywaniu, pamiętaj również o miesiącach. Daty pozwalają szybko wizualizować sobie Twoją ścieżkę kariery: czy robiłeś duże przerwy w pracy, jak długo pracowałeś na danym stanowisku, ile lat temu zdobywałeś wykształcenie itd. 

05.2016 – 07.2016   |  Praca druga

12.2015 – 01.2016  |  Praca pierwsza

5. Umieść link do portfolio

Pozwoli to na szybkie powiązanie Cię z pracami bez konieczności wertowania Internetu lub ściągania drugiego załącznika. Przy przeglądaniu wielu CV, link do portfolio jest bardzo pomocny dla rekrutera. Jeśli załączasz portfolio w PDF lub odsyłasz linkiem do dokumentu, postaraj się, aby plik ważył jak najmniej.

 

6. Uważaj na błędy

Sprawdź swoją pracę pod kątem błędów i literówek. Jeśli nie jesteś pewny, podeślij CV paru znajomym lub specjaliście. Nigdy nie wiesz, na jakiego rekrutera trafisz, a niektórzy bardzo cenią sobie szczegóły. Twoje błędy mogą świadczyć o niedbałości. Jeśli Twoje CV jest po angielsku, koniecznie daj je do sprawdzenia, chyba że jesteś w stu procentach pewny swoich umiejętności. Dbaj też o jednolity język w całym CV – nie pisz raz w formie osobowej, aby potem przejść do rzeczownika.

 

7. Pisz prawdę i nie przechwalaj się

Rzadko można spotkać osobę, która skłamie o swoim doświadczeniu lub wykształceniu. Jednak zdarza się to często w tych mniej wiążących sekcjach. Jeśli nie umiesz za dobrze języka, nie pisz, że go umiesz. Jeśli nie interesujesz się czymś, nie wypisuj tego w hobby. Spróbuj podejść z pokorą do własnej osoby. Czy naprawdę umiesz 100% danego programu? Czy “rozwiązywanie problemów” i “umiejętność pracy w zespole” to nie frazesy i można je poprzeć przykładami z Twojej dotychczasowej kariery? Czy warto zawsze podkreślać, że jesteś kreatywną osobą? Stawiaj na konkretne informacje, nie na deklaracje. Projekty powinny mówić to za Ciebie.

Nie przesadzaj z “prawdziwymi” informacjami. Jeśli piszesz w CV lub w mailu np. że punktualność nie jest Twoją mocną stroną (true story), dajesz znać, że nawet nie masz zamiaru pracować nad własnymi słabościami.

 

Bonus: dopasuj treść do firmy

Jeśli zależy Ci na zdobyciu pracy w konkretnej firmie, “dopasuj się” do niej doświadczeniem i stylistyką. Inaczej będzie odbierane CV w niewielkiej firmie stawiającej na młodych ludzi, inaczej w wielkiej korporacji z tradycjami.

Jeśli masz szeroki wachlarz doświadczeń, możesz je zawęzić je pod wybraną firmę. Jeśli firma zajmuje się projektowaniem na potrzeby internetu, przekaż w CV wszystkie szczegóły dotyczące właśnie tej niszy. Jeśli składasz CV do drukarni, wspomnij przede wszystkim o swoim doświadczeniu w przygotowaniu do druku.


Projekt na okładce: Bill Mawhinney

3 myśli w temacie “Jak przygotować CV grafika? 7 porad dotyczących treści.

 1. Mam 3 pytania.
  1. Co jeśli nie mam w ogole doświadczenia (no moze 3 tygodniowe praktyki) Całkowicie pominąć te rubryke?
  2. Czy jeśli nie mam portfolio online, dobrym pomysłem może być np. jakiś link do dropboxa z pdfem zawierającym moje prace?
  3.Jak opisac sekcje „umiejętności”? Pisze sie o znajomości programów (np. Photoshop: bardzo dobry), czy w jakiś sposob okręslic swoje umiejętności graficzne, czyli np. umiejętność projektowania logo, umiejętność retuszu zdjęć itd?

  Polubienie

  1. Hej 🙂
   1. Na pierwszym miejscu w ocenie grafika ZAWSZE jest Twoje portfolio. Jeśli Twoje projekty się bronią, to nic się nie stanie, jeśli tę rubrykę pominiesz (lub napiszesz tylko praktyki). Jeśli większym atutem jest np. Twoja edukacja, napisz ją na pierwszym planie.
   2. Tak, częstą praktyką było również wysyłanie PDF w załączniku maila.
   3. Wypisanie programów wg. mnie jest obowiązkowe, można tez wypisać w jakim środowisku się dobrze czujemy. Co do wypisywania umiejętności, wg mnie można to zrobić (jeśli jest na to miejsce), ale nie jest to niezbędne – w portfolio powinno być zawarte wszystko, co potrafimy zrobić.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s