Lorem Ipsum, o czyli generatorach treści

Lorem Ipsum, o czyli generatorach treści

Fragment traktatu Cycerona “O granicach dobra i zła”, zwany potocznie Lorem Ipsum, trwale zapisał się w świadomości każdego projektanta. Od długiego czasu ludzie używają go jako zaślepki tekstu w swoich projektach, głównie stron internetowych, ale i materiałów drukowanych.

Dlaczego Lorem Ipsum jest tak popularne?

 • Tekst napisany jest łaciną, co odwraca uwagę klienta od treści strony, a skupia ją na układzie i typografii.
 • Klienci widzą na pierwszy rzut oka, że tekst jest podłożony.
 • W popularnych generatorach łatwo można ustalić ilość znaków lub wyrazów. Ta opcja się przydaje, gdy wiemy, że tekst musi mieć określoną długość.
 • Można go wkleić bezpośrednio w wielu programach graficznych.

 


Warto pamiętać:

 • We wszystkim należy stosować umiar.
  Widywałam przykłady stron, gdzie każde słowo było zastąpione tekstem z Lorem Ipsum. Każde. Tymczasem gdy odbiorca widzi wszystko zapisane językiem, którego nie rozumie, może nie zrozumieć również funkcji wielu elementów na stronie.
  Co powinno występować w zrozumiałym dla odbiorcy języku? Elementy klikalne, przede wszystkim buttony; menu i nazwy działów; dane osobowe.
 • Prawdziwe teksty działają na wyobraźnię.
  Używając ich, na pewno przyczynimy się do tego, że nasza strona będzie wydawała się bardziej realna. Łatwiej jest sprzedać projekt, gdy klient widzi, jak potencjalnie będzie on wyglądał po wdrożeniu. Jeśli już kompletnie nie wiemy, co można wpisać w dane miejsce, używajmy przynajmniej tekstów opisowych np. “Nagłówek artykułu”, “Nazwa działu” itd., uważając przy tym na długości tekstów.
 • Polski język różni się od łaciny.
  Przy projektowaniu sprawdźmy zawsze polskie znaki. Przy nagłówkach stanowiących wizualny element strony, sprawdźmy, czy dany krój wygląda dobrze przy polskich słowach.


Alternatywy

Warto poznać również inne narzędzia do generowania treści. Poniżej podaję te, z których zdarzyło mi się nieraz skorzystać, są wygodne i szybkie w użyciu.

Random Text Generator

Generator dłuższych tekstów w różnych językach. Dużym plusem jest dostępny język polski. Minusem jest brak określenia długości tekstu.

generator

Lipsum

Generator z paroma polskimi klasykami do wyboru. Mamy tu także standardowe Lorem Ipsum. Plusem jest możliwość ustawienia długości tekstu, minusem to, że teksty są pisane niedzisiejszym językiem i nie zawsze sprawdzą się dobrze w każdej tematyce.

generator2

Fake Name Generator

Ten, kto musiał kiedyś wprowadzić do projektu dane osobowe, wie, jak ciężko jest wymyślić z głowy tego typu informacje. Jeśli nasza osoba jest z Polski, to małe piwo, jednak adresy z innych krajów to zawsze był dla mnie koszmar. Tym bardziej polecam ten generator danych osobowych. Po wybraniu odpowiedniego kraju, dostajemy całą gamę potrzebnych informacji.

name

Craft

Wtyczka do Sketcha i Photoshopa (tylko mac) pozwalająca między innymi na generowanie losowych angielskich tekstów.

generator3

Oprócz standardowych długich tekstów, mamy również nagłówki, dane osobowe, kraje, waluty, co tylko chcemy. Dodatkowo, możemy określić tematykę naszych nagłówków i artykułów, chociaż tutaj te opcje są dość ogrraniczone. Możemy również zaciągać treść z dowolnej strony w sieci. Przy odpowiednich ustawieniach w programie, dane będą automatycznie powielane. Jest to świetne narzędzie, jednak jedynie w języku angielskim.

Więcej: tu


O czym jeszcze należy pamiętać, uzupełniając strony treścią?

 • Uważajmy przy wdrożeniu lub w druku.
  Sprawdźmy dwukrotnie, czy wszystkie teksty zostały wymienione na te właściwe. Lorem Ipsum zdecydowanie łatwiej jest wyłapać, za to teksty “prawdziwe” często mogą zostać niezauważone.
tumblr_lz7d64mn141qjflzx
Sprawdźmy swój projekt dwukrotnie przed wysłaniem do wdrożenia lub drukarni. Źródło
 • Przekonujmy klienta, że teksty są ważne już na etapie projektowym.
  Zaplanowanie treści w fazie projektowym pozwoli nam na uniknięcie wielu błędów na etapie wdrażania. Powiadomienie o tym klienta nie kosztuje nas żadnego wysiłku, a może przynieść tylko korzyści.
 • Planujmy teksty na różne długości.
  Ilość znaków w artykułach, opisach, nagłówkach, będzie się od siebie różnić. Zestawmy ze sobą nagłówek krótki z nagłówkiem długim, pokażmy jak zachowuje się dłuższy tekst lub bardzo długie nazwisko. 
 • Jeśli chcemy pokazać typografię, korzystajmy z pangramów.
  Pangramy to zdania zawierające wszystkie litery, które występują w danym języku.
Zdjęcie główne: źródło

 

O czymś zapomniałam? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzu 🙂

2 myśli w temacie “Lorem Ipsum, o czyli generatorach treści

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s